Mukavemet Çözümlü Problemler 2 / Mehmet H. Omurtag

Ürün Kodu : 16156
120,00 TLÖNSÖZ

Bu eser bir yardımcı ders kitabı olup, yazarın bileşik mukavemet konularını kapsayacak biçimde düzenlediği ders kitabı MUKAVEMET Cilt II nin konu sonlarındaki alıştırma amaçlı toplam 376 problemin açıklamalı çözümlerini içermektedir. Problemler hazırlanırken kuramdan daha ziyade mühendislik uygulamalrına yönelik olmaları esas alındı. Öğrenciler, günlük hayatlarında karşılaştıkları pek çok mühendislik problemini ilk defa ellerine aldıklarında önce meraklanırlar, çözüm aşamasında tatlı bir heyecan duyarlar ve sonuca ulaştıklarında ise içlerinde mesleki anlamda bir özgüven duygusu belirir. İşte bu bakımdan tasarıma yönelik bir temel mühendislik dersi olan mukavemetin çekiciliği, öğrenildikçe keyif alacağınız çeşitli çözüm tekniklerini içermesi kadar, sizleri yavaşça mühendislik dünyasına da taşımasındandır. Mukavemet kavramlarının zihninizde berraklaştıkça, bu birikim, hem eğitiminiz süresince tasarıma yönelik dersleri çok daha kolay izleminizi sağlayacak, hem de ilerideki mesleki yaşantınızda mühendislik bakış açınıza önemli bir güç katacaktır. Ders kitabındaki konuları tamamen tarayan problem arşivi, birbirlerini tekrar etmeyecek biçimde titizlikle seçildi ve bir problemin birden fazla yöntemle çözülebildiği durumlarda, diğerlerine de yer verildi. Böylece problemlerin kendi içlerinde de ayrıca bir zenginlik yaratıldı. Sizinde çok iyi bildiğiniz gibi, anlaşılırlık bakımından şekillerin önemi yadsınamaz. O nedenle, hakkınız olan uluslararası kalitenin altına düşülmeden, tüm detaylar okuyucunun dikkatini problemin üstünde yoğunlaştıracak biçimde özenle oluşturuldu.

YAZAR HAKKINDA
Prof. Dr. Mehmet H. OMURTAG 1954 yılında İstanbul’da doğdu, ilk ve orta öğretimini Ankara'da Anıttepe ilkokulu ile TED Ankara KoLeji'nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi inşaat Mühendisliği Bölümü'nden 1978 de lisans, 1980 de Yüksek Mühendis diploması aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi inşaat Fakültesi inşaat Mühendisliği Bölümü'nde 1990 da Doktor unvanı aldı. 1991 de Yardımcı Doçent, 1993 de Doçent, 2000 de Profesör kadrosuna atandı. 12 adet telif kitabı (4 tanesi Türkiye Bilimler Akademisi - TÜBA - ödüllü), bir tane editörlüğü, 18 tanesi SCI kapsamında uluslararası dergilerde olmak üzere hakem denetiminden geçerek yayımlanmış toplam 57 tane bilimsel yayını, 167 adet uluslararası atıfı (H=7) vardır. Uluslararası ve ulusal araştırma projelerinde koordinatörlük görevleri de yürütmüş olan yazar aynı zamanda İTÜ de çeşitli idari görevlerde bulundu. Evli ve iki kız çocuğu babasıdır.


İÇİNDEKİLER
Önsöz
Gösterimler
DOĞRUSAL OLMAYAN DAVRAMİŞ VE PLASTİSÎTE KIRILMA VARSAYIMLARI BİLEŞİK MUKAVEMET HALLARİNE BAKİŞ KESMELÎ EĞİLME ELASTİK EĞRİ
NORMAL KUVVETTE DİŞMERKEZLİK BURULMAL! EĞİLME VE BURULMALS UZAMA ENERJİ KURAMLARI STABİLİTE
DEĞİŞİM İLKELERİ VE ENERJİ YÖNTEMLERİ
Profil Tabloları
Kaynaklar