< < Önceki Sayfaya Dön
Çözümlü Elektrik Devre Problemleri 1 / Yrd. Doç. Dr. Adem Ünal
Çözümlü Elektrik Devre Problemleri 1 / Yrd. Doç. Dr. Adem Ünal
Çözümlü Elektrik Devre Problemleri 1 / Yrd. Doç. Dr. Adem Ünal
Çözümlü Elektrik Devre Problemleri 1 / Yrd. Doç. Dr. Adem Ünal

Çözümlü Elektrik Devre Problemleri 1 / Yrd. Doç. Dr. Adem Ünal (13112)

İndirim Oranı : %25 İndirim
Fiyat : ₺650,00
İndirimli : ₺487,50
:
ÇÖZÜMLÜ ELEKTRİK DEVRE PROBLEMLERİ KISIM-1 - Adem ÜNAL
ÖNSÖZ
Çözümlü Elektrik Devre Problemleri Kısım-1 adlı bu kitapta, elektrik devrelerinin analizini yapabilmek için geliştirilmiş çözüm Dal Gerilimleri Yöntemi (D.G.Y.), Kiriş Akımları Yönetimi (K.A.Y.), Düğüm Gerilimleri Yöntemi (Dü.GY.) ve Çevre Akımları Yönetimi (Ç.AY.) olmak üzere dört yöntem incelenmiş ve bu yöntemler uygulanarak bir elektrik devresinin denklem sisteminin nasıl elde edileceği ve elde edilen bu denklem sisteminin nasıl çözüleceği gösterilmiştir. Denklem sistemlerinin elde edilmesinde sistematik bir yöntem olan Graf teorisi kullanılmış ve minimum denklem takımıyla problemler çözülmüştür. Genel olarak denklem sisteminin çözümlerinde öğrencilerimizin zorlandığı göz önüne alınarak, elde edilen denklem sistemleri çözülürken matematiksel ara işlemler de yapılmıştır.
Elektrik devrelerinin denklemleri Adım-Adım ve Devreye Bakarak Doğrudan Doğruya yazılması şeklinde olmak üzere iki türlü elde edilmiştir. Sistematik devre teorisi açısından adım-adım çözmek önemli olduğu gibi, pratik mühendislik açısından da devreye bakarak denklemlerin yazılması önemlidir. Bu kitapta sadece direnç bağımlı-bağımsız kaynaklar ve çok uçlu devre elemanlarının bulunduğu devreler ele alınmış ve analizleri yapılarak Tellegen Teoremini sağladığı gösterilmiştir.
İkinci baskıda lineer ve lineer olmayan devre elemanlarına uygulanan değişik fonksiyon biçimleri, aktif-pasif elemanlar, güç ve enerji kavramlarıyla ilgili problemler ilave edilmiştir. Ayrıca kaynak dönüşümü, maksimum güç teoremi, süper pozisyon teoremi ve yıldız üçgen dönüşüyle ilgili örnekler verilmiştir.
Bu kitabın birinci baskısında gösterdikleri çabalar nedeniyle Elektrik Yük. Mühendisi Serhat Özenç ve Elektrik Yüksek Mühendisi Ali Kızıl’a bir borç bilirim. Ayrıca kitabın ikinci baskısının düzenlenmesinde yardımlarına esirgemeyen Yusuf Said Ünal teşekkür ederim.
Kitabın basılmasında özen gösteren Birsen Yayınevi yetkililerine de ayrıca teşekkür ederim. OCAK 2011
Yrd. Doç. Dr. Adem ÜNAL

İÇİNDEKİLER
Graf Teorisi ile İlgili
Temel Tanımlar
Devre Çözüm Yöntemleri
Dal Gerilimleri Yöntemi
Kiriş Akımlan Yöntemi
Düğüm Gerilimleri Yöntemi
Çevre Akımları Yöntemi
Ek Problemler
Kaynak Dönüşümü
Kaynaklar
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı