< < Önceki Sayfaya Dön
Çözümlü Elektronik Devreler / Prof. Dr. Mehmet Sait Türköz
Çözümlü Elektronik Devreler / Prof. Dr. Mehmet Sait Türköz
Çözümlü Elektronik Devreler / Prof. Dr. Mehmet Sait Türköz
Çözümlü Elektronik Devreler / Prof. Dr. Mehmet Sait Türköz

Çözümlü Elektronik Devreler / Prof. Dr. Mehmet Sait Türköz (13115)

İndirim Oranı : %30 İndirim
Fiyat : ₺200,00
İndirimli : ₺140,00
:
ÇÖZÜMLÜ ELEKTRONİK DEVRELER - Mehmet Sait Türköz
ÖNSÖZ
Elektronik, çağımızın en hızlı gelişen bilim dallarından biri, bilim dallan içerisinde uygulamaya en dönük olanıdır. Bu dalda yapılan araştırmaların sonuçlan, birçok sisteme uygulanabilmekte, elektronik veya başka bir sistemin kontrolünü üstlenebilmektedir.
Yıllar öncesinde bilim-kurgu filim veya TV dizilerinde gördüğümüzde güldüğümüz konular gerçek olabilmektedir. Daha hangi bize komik gelen elektronik bir cihazın gerçek oluşunu bu günden tahmin etmek mümkün olamamaktadır. Birçok bilim dalında asırlar alan gelişmeler, elektronikte bir insanın yaşam süresinin bir kısmında oluşabilmektedir. Bu özellik, insanı hayrete düşürmekte, geçmişle bu gün kıyaslandığında, geçmişte kalan birçok cihaz, komik bir düzene dönüşebilmektedir. Zamanında kendi başına pahalı bir elektronik cihaz olan hesap makineleri, bu gün birçok cihazın içerisinde uygulama olarak verilebilmektedir. Örneğin dijital saat, cep telefonlarında bir uygulama çeşidine dönüşmüştür.
Kitapta, konuların açıklanması değil de çözümlü devreler verilmektedir. Bu çözümleri kitaba bakarak yapmak, sadece benzer devrelerin nasıl çözülebileceğini öğretecektir. Değişik devre biçimleri ile karşılaşıldığında çözüm yöntemini bir yere kadar belirlemek mümkündür. Verilen devre çözümleri ile yetinilmesi, elektroniğin öğrenildiği anlamına gelmez. Bu nedenle kitap okurlarına, elektroniğin temelini, analog elektronik devreleri içeren kitapların ayrıca okunmasını ve konuların derinlemesine incelenmesi tavsiye edilir.
Belirtildiği gibi çok geniş bir uygulama alanı bulunan elektroniğin kapsayacağı alanın da çok geniş olacağı açıktır. Bu kitapta yer alacak devreler, yazarın "Elektronik" adıyla yazdığı kitabın konularını içeren elektroniğin temeline yönelik devrelerdir. Yukarıda belirtildiği gibi çok hızlı gelişen bir bilim dalında, sadece devre çözerek öğrenmek mümkün değildir. Devre çözümlerinin yanı sıra olayları teorik olarak açıklayan kitapları da okumak gerekir.
Kitabın basımını yapan Birsen Yayınları'na, çözümlerin düzeltilmesinde bana yardımcı olan Atilla Uygur'a teşekkür ederim.
Prof. Dr. Mehmet Sait Türköz
İÇİNDEKİLER
Giriş
Tranzistor
Konular
Kutuplama Devreleri
Kuvvetlendirici Devreler
İşlemsel Kuvvetlendirici
Frekans ve Darbe Cevabı
Geri besleme
Güç Kuvvetlendiricileri
Osüatörler
Çerez Kullanımı