< < Önceki Sayfaya Dön
Soru Yanıt Şeklinde Makine Elemanları / Prof. Dr. Hikmet Rende
Soru Yanıt Şeklinde Makine Elemanları / Prof. Dr. Hikmet Rende
Soru Yanıt Şeklinde Makine Elemanları / Prof. Dr. Hikmet Rende

Soru Yanıt Şeklinde Makine Elemanları / Prof. Dr. Hikmet Rende (85922)

İndirim Oranı : %25 İndirim
Fiyat : ₺700,00
İndirimli : ₺525,00
:

ÖNSÖZ

İlk olarak Ocak 1996 yılında SEÇ Yayım Dağıtım Evi tarafından basılan Makine Elemanlarının l ve Aralık 1998 yılında basılan Makine Elemanları II kitaplarına ek olarak Ocak 2000 yılında konuların daha iyi anlaşılması ve makine elemanları bilgisinin pekiştirilmesi amacıyla “Metin Soruları ve Yanıtları, Problemler ve Çözümleri, Konstrüksiyon Hataları ve Örnekleri” başlıklı bu makine elemanları kitabı yazılmıştır.
Bu arada ilk baskıdan sonra tam 17 yıl geçmiştir. İlk baskı resmi olarak çoktan tükenmiş olduğu ve SEÇ YAYIN DAĞITIM evi faal olmadığı halde, bu kitap piyasada halen Internet üzerinden pazarlanmakta olduğu, bir çok sitede satışa sunulduğu anlaşılmaktadır.
Bu hususla ilgili yapılan araştırmada, bu kitabın öğrenciler tarafından pratik bir el kitabı olarak kullanıldığı ve basit anlatımı ile kolay anlaşılabilirliği açısından ve uygulamada ki pratik bilgileri içerdiğinden aranan bir kitap halini aldığı anlaşılmaktadır.
Bu nedenlerle dört kısımdan oluşan kitap, gelen talep üzerine yeniden düzenlemiştir. Kitabın birinci kısmında imal yöntemlerinden döküm ve dövme işlemlerinde dikkat edilmesi gereken konstrüksiyon kuralları özet şeklinde verilmiştir. İkinci kısımda ise öğrencilerin makine elemanlarını kolay anlamaları, bilgilerini pekiştirmeleri ve sınavlara hazırlanmalarında kolaylık sağlayacak metin soruları, yanıtları ve problemleri yer almaktadır. Üçüncü kısımda tasarımda karşılaşılan konstrüksiyon hataları verilmiştir. Öğrencinin yorum yapabilmesi, konstrüktif çözüm üretebilmesi ve düşüncesini geliştirebilmesi için bu kısmın yararlı olması amaçlanmıştır. Kitabın en son kısmında öğretim sürecinde öğrencilere verilen projelere kolay yaklaşım sağlamak açısından, örnek proje olarak iki kademeli bir redüktörün hesabı ve konstrüksiyonu verilmiştir.
Kitabın hazırlanmasında yoğun çalışmalarımdan dolayı sabırlı olan ve bana destek veren eşime ve emeği geçen bütün elemanlara, Araş. Gör. Mak.Yük. Müh. Fatih GÜVEN'e ve Araş. Gör. Mak. Müh. Efecan KARAMAN’a, bu kitabın basımını üstlenen Birsen Yayınevi yetkililerine ve çalışanlarına teşekkür ederim. Bu kitabın mühendislere ve teknik öğrenim yapan öğrencilere faydalı olacağını ümit eder, başarı dileklerimi sunarım.
Antalya, Eylül 2017 Prof. Dr. Hikmet RENDE

------


İÇİNDEKİLER


1.GİRİŞ
2.TOLERANSLAR, GEÇMELER ve YÜZEY KALİTELERİ
3.MUKAVEMET HESAPLARI ve MALZEME SEÇİMİ
4.BAĞLAMA ELEMANLARI
5.YAYLAR
6.AKSLAR VE MİLLER
7.YATAKLAR
8.SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI
9.KAPLİNLER
10.KAYIŞ – KASNAK ve ZİNCİR MEKANİZMALARI
11.DİŞLİ ÇARK MEKANİZMALARI
YARDIMCI TABLOLAR

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı